رهبر معظم انقلاب در دیدارشان با جوانان در خراسان شمالی از ضررورت مفهومی تازه صحبت کردند که از شروع انقلاب اسلامی تا کنون آنچنان که باید به آن پرداخته نشده و هیچ گونه برنامه ریزی و اجرائی هم صورت نگرفته است و آن  سبک زندگیست ...

بخش اول:

((امام خامنه ای : ما اگر پیشرفت همه‌جانبه را به معناى تمدن‌سازى نوین اسلامى بگیریم - بالاخره یك مصداق عینى و خارجى براى پیشرفت با مفهوم اسلامى وجود دارد؛ اینجور بگوئیم كه هدف ملت ایران و هدف انقلاب اسلامى، ایجاد یك تمدن نوین اسلامى است؛ این محاسبه‌ى درستى است - این تمدن نوین دو بخش دارد: یك بخش، بخش ابزارى است؛ یك بخش دیگر، بخش متنى و اصلى و اساسى است. به هر دو بخش باید رسید))

بخش ابزار که همان تولید علم و ابزار زندگی ، اقتصاد و تولیدات نظامی و ... و آن بخش اصلی همان سبک زندگی که شیوه ی زیستن است. لازم به ذکر است که رهبری در جایی دیگر  سیر حرکت و رشد انقلاب را به این صورت ترسیم میکنند:

انقلاب اسلامی – حکومت اسلامی – دولت اسلامی – کشور اسلامی – تمدن اسلامی

با توجه به این دو مقوله در حال حاضر ضرورت بحث تمدن اسلامی و ایجاد الگویی برای سبک زندگی از چند جهت اهمیت پیدا کرده ، که میخواهم در این مطلب به آن اشاره کنم.

در نگاه اول باید گفت با اشاره به صحبت های رهبری در همین سخنرانی ، فرهنگ و سبک زندگی غربی ، فرهنگی مهاجم و مخرب است که با تبلیغ و ترویج این فرهنگ به سبک زندگی مسلمین و به خصوص مردم کشورمان وارد شده و باعث ضرر و زیان فراوانی گشته است. که از جمله ی آن تجمل گرایی ، فرزند کمتر ، گسست خانواده و ... را میتوان نام برد. که این خود به تنهایی دلیلی بر نیاز ما به الگوی سبک زندگی اسلامی می باشد.

در نگاه دوم باید گفت سیر رشد انقلاب بعد از حکومت اسلامی ، دولت اسلامیست اما با توجه به این که ما هنوز نتوانسته ایم دولت اسلامی را محقق کنیم و از طرف دیگر کشور اسلامی(یعنی کشور خودمان) و تمدن اسلامی نیاز به الگو و شاخصه دارد ، پس باید برای ایجاد الگوی سبک زندگی شروع به کار کرد. یعنی نمیتوان منتظر تحقق دولت اسلامی شد و مردممان از سبک زندگی اسلامی بهره مند نشوند.!!!

در نگاه سوم ضرورت سبک زندگی و ارائه الگو بسیار ضررورت پیدا میکند چون در حال حاضر در پیچ تاریخ قرار گرفته ایم و انقلاب های کشور های اسلامی هم در حال رشد می باشند . اگر در این برهه از تاریخ نتوانیم الگویی از سبک زندگی تولید کنیم قطعا فرهنگ غربی جایگزین آن خواهد شد که جزء تخریب چیز دیگری نخواهد داشت و یا دیگرانی برای این انقلاب ها سبک سازی خواهند کرد که در مسیر درست و اسلام واقعی نخواهد گنجید.

لذاست که در حال حاضر در پیچ تاریخی قرار گرفته ایم که اگر ما پرچم دار و الگو ساز این لحظه نباشیم ، ممکن است دیگر چنین فرصتی به دست نیاید و خود نیز (مردم کشورمان) دچار عقب ماندگی شدیدی گردیم

بخش دوم:

در این بخش باید به چند نکته و تذکر اشاره کنم.

اول اینکه با توجه به فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه ما در بحث سخت افزار کار کرده و پیشرفت های قابل توجه ای داشته ایم اما در سبک زندگی هیچ کاری نکرده ایم که بخش اساسی و اصلی تمدن اسلامی می باشد. شاید نبود اتاق های فکر و یا فشل بودن مرکز های دیدبانی نرم افزاری انقلاب در این زمینه باعث شده باشد که ما این موضوع را دیر متوجه شده باشیم و عملا در این زمینه عقب افتاده که موجب خسران زیادی خواهد شد. اینطور که خود مقام معظم رهبری به صورت ریز وارد بحث سبک زندگی شده و حتی سئوالات ریزی هم در مورد آن مطرح میکنند .

دوم اینکه مجموعه های مدافع انقلاب از حوزه گرفته تا دانشگاه به فرموده ی امام خمینی باید وارد این موضوع شده و از ایده پردازی گرفته تا اجرای منویات رهبری باعث الگو سازی در سبک زندگی شوند. که شاید واضح ترین و بروز ترین مثال آن تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی باشد. ما با پشتیبانی از تولید ملی میتوانیم یکی از بخش های سبک زندگی را الگو سازی کنیم.

در این موضوع بحث زیاد خواهد بود که در مطالب بعدی به آن اشاره خواهم کرد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 آذر 1391    | توسط:    | طبقه بندی: فرهنگی - اجتماعی،     | حرف شما()