جمهوری اسلامی ، آری

 

 

امروز که این مطلب رو می نویسم 13 فروردین هست ، دیروز 12 فروردین 88 سالگرد روز جمهوری اسلامی بود . 30 سال پیش در همچین روزی ملت ایران در یک همه پرسی شرکت کردند که قرار بود نوع حکومت در این انتخابات مشخص بشه . من اون زمان نبودم اما از افراد مختلف راجع به اون زمان شنیدم .

جمهوری اسلامی به جای رژیم طاغوت (رژیم قبلی) به رای گذاشته شد و با 98 درصد رای مردم مورد موافقت قرار گرفت. در این بین سئوال های مختلفی خواصتا در ذهن نسل سوم انقلاب بوجود آمده که قصد داریم در این مطلب به چند تا از این سئوال ها بپردازیم.

 

سئوال ها :

 1- بعضی می گن چرا فقط جمهوری اسلامی در مقابل رژیم طاغوت قرار داده شده بود ؟ اگر چند گزینه دیگه مثل جمهوری دموکراتیک یا جمهوری ایران و ... قرار داده می شد مردم مجبور نبودن به جمهوری اسلامی رای بدن.

 

جواب :

- الف : ما با استدلال و منطق می تونیم ثابت کنیم که هیچ کدوم از نظام های موجود تا اون زمان و حتی الان از نظر ما مبانی و چهارچوب (دموکراتیک و ...) درستی ندارند ،  برای همین کلا قابل قبول نیستند و تنها نظامی که از نظر امام و انقلابیون مشروعیت داشت همین نظام جمهوری اسلامی بوده و طبیعی هست که نظامی که از نظر مردم نظام اسلامی نباشه ، هیچ فرقی با قبلی نمی کنه و نمیشه اون رو به رای گذاشت.

- ب : وقتی می خوایم نظر واقعی مردم را ببینیم باید به رفتار ، گفتار و شعار های مردم انقلاب نگاه کرد . در تمام راهپیمایی های چند ساله مردم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 95 درصد به بالا شعارها  اسلامی انقلابی داده می شده و مردم در مصاحبه ها و شعارها یک نظام دینی رو طلب می کردند . از طرفی امام خمینی (ره)  مکررا در صحبت ها و پیام های خود در مدت انقلاب اعلام کرده بودند که ما یک نظام اسلامی  میخواهیم که حکم خدا در آن اجرا بشه . پس نتیجه می گیریم اگر گزینه دیگری هم بود مردم به جمهوری اسلامی رای میدادند.

 - ج : اما اگر دو فرض بالا واقع نمی شد و واقعا مردم جمهوری اسلامی را نمی خواستند می توانستند مانند 2 درصد دیگه به جمهوری اسلامی رای آری ندهند و وقتی جمهوری اسلامی رای نمی آورد طبیعتا یک نظام دیگه به رای گذاشته می شد. اما با رای قاطع 98 درصد مردم جمهوری اسلامی رو که نظام دلخواه شون بود ، تایید کردند.

 

 2- سئوال دیگه ای که معمولا مطرح میشه اینه که اگر جمهوری اسلامی به خودش اطمینان داره بیاد دوباره خودش رو به همه پرسی بذاره و مردم الان نظر خودشون رو بدن ، (امام هم در بهشت زهرا گفتند ما نباید به دین و روش پدران خودمون باشیم)

 

- اولا که مقصود امام این بود که روش های نادرست پدران خود را نباید تکرار کنیم نه اینکه تمام کارهای خوب و بد شون رو انجام ندیم.

- ثانیا هیچ نظام و دولتی حاضر نیست ( چه دیکتاتوری و ظالم باشه چه یک نظام اسلامی ) که خودش رو به رای مجدد بگذاره . این کار خلاف قانون اساسی هم محسوب میشه .

- ثالثا اکثریت مردم ایران در راهپیمایی ها و انتخابات متعددیی که در جمهوری اسلامی ایران وجود داشته موافقت شون رو با این نظام همیشه اعلام کردند و تعداد شون هم نسبت به مخالفان نظام بیشتر هست . پس اگر بر فرض محال هم همه پرسی گذاشته شود دوباره مردم رای آری میدهند. (اگر واقعا 70 یا 80 درصد مردم مخالف نظام باشن که خود به خود نظام عوض میشه . پس اینگونه نیست)

 

3- یه بحث دیگه که مطرح میشه این هست : میگویند قرار بود انقلاب اسلامی یک کشور بدون فقر ، فساد ، فحشا ، اعتیاد و ... ایجاد کنه که این طوری نشد . حالا چون این مشکلات هست پس نظام جمهوری اسلامی باید عوض شود.

 

اولا : انقلاب خودش یک شخص نیست که بلند شود و این مشکلات را حل کند . انقلاب یک مبانی و چهارچوب الهی است که به نظام مشروعیت می دهد . درواقع مردمی که انقلاب کره اند باید این مشکلات را با وضع قوانینی که در این چهارچوب می گنجد و نظارت بر اجرای صحیح قوانین درست کنند. اگر اشکالی هم وجود دارد باید به شکل صحیح اعتراض خود را اعلام کنند و کمک کنند تا مشکلات حل شود نه اینکه عقب بکشیم و بگیم انقلاب مشکلات رو حل کنه .

 ثانیا اگر به خاطر وجود فقر،فساد،اعتیاد و فحشا و ... فرار باشه یک نظام تغییر کنه باید تمام کشورهای دنیا رو عوض کرد چون از آمریکا گرفته تا اروپا فحشا و اعتیاد بی داد می کنه (حتی به شکل قانونی) . خود آمریکا به خاطر مشکلات اقتصادی 3 میلیون نفر بیکار شدن . کشورهای آفریقایی هم که فقر غوغا می کنه . پس باید همه حذف بشن . که این شیوه صحیح نیست و نباید صورت مسئله رو پاک کنیم بلکه باید مشکل رو حل کنیم .

 

در پایان هم باید این نکته رو یادآور بشیم که نباید فقط نیمه خالی لیوان رو دید باید نیمه پر رو هم با خالی ببینیم . این همه دستاوردهای مردم در جمهوری اسلامی رو نباید از خاطر برد . از جنگ 8 ساله گرفته تا استقلال از ابر قدرت ها . از انرژی هسته ای گرفته تا پرتاب ماهواره امید . از بهداشت گرفته تا آموزش عالی و ...

البته ما مشکلاتی هم داریم . مخصوصا در زمینه اقتصاد که ما فرزندان انقلاب باید دست به دست هم بدیم و مشکلات رو حل کنیم . شعار امسال هم که توسط رهبری اصلاح الگوی مصرف نامیده شده در این راستا مشکل گشا خواهد بود .              

                                     انشاء الله

ما به شعار اصلی انقلاب اسلامی رسیدیم :

 

استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی

ایران کشوری مستقل ار تمام ابر قدرت هاست

ایران کشوری آزاد است

ایران یک نظام مردمی – دینی هست

 من هم به جمهوری اسلامی رای آری می دهم

 

 علمدار صبح

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1388    | توسط:    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()