موضوعی که در این مطلب به اون اشاره میکنم ، رابطه ی بین تحریم های چند کشور اروپایی و آمریکا ( یا به قول بی بی سی فارسی جامعه جهانی ) به خاطر استقلال جمهوری اسلامی ایران در زمینه هسته ای و شعار امسال یعنی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ی ایرانی هست.
اینکه در حالت عادی هر کشور نیاز به تولید داخلی جهت ایجاد اشتغال برای مردمش داره شکی نیست . همچنین لزوما در تمام زمینه های اقتصادی شاید نیاز نباشه که فقط این تولید داخلی حتما برند ایرانی یا برند مخصوص همون کشور باشه . در کنار برند های هر کشور میشه از برندهای دیگر کشور ، در کشور مورد بحث کارخانه ها ایجاد بشه و باز هم نیروی داخلی اون کشور سر کار بره و تولید برند رو انجام بده . که نتیجه ی این کار باز هم تولید داخلی و ایجاد اشتغال داخلی برای هر کشوری رو سبب میشه . که ایران هم از این موضوع مستثنا نیست .
اما در حالت غیر عادی مثلا وضعیت فعلی ایران که تحریم های صورت گرفته بعضا باعث شده که سرمایه خارجی آن طور که باید وارد کشور نشود . البته این موضوع در تمامی ضمینه ها صدق نمیکند . و رشد سرمایه گذاری خارجی هر سال بیشتر از سال قبل بوده و تنها در بعضی صنایع خاص ممکن است تحریم تاثیر گذار باشد.
در این موارد هم فشار ناشی از تحریم باعث شده که پتانسیل داخلی ما رشد و با تولید محصولات تحریم شده در داخل کشور  تحریم ها رو بی تاثیر  کنند.
در هر حال با توجه به وضعیت موجود نیاز به تولید داخلی و خرید و استفاده تولید داخلی توسط مردم کشور و همچنین سرمایه گذاری مردم و سرمایداران ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور در زمینه ی تولیدات داخلی همه کمک میکند تا تحریم ها از یک طرف بی تاثیر و از طرف دیگر صنایع اقتصادی داخلی رشد کند و در نتیجه فشار خارجی که در اثر استقلال کشور در زمینه ی انرژی هسته ایی ایجاد شده کارا آمد نباشد و سیاست فشار خارجی هم عملا بی تاثیر شود.
لذا اینجاست که مردم ما با حمایت از تولیدات داخلی میتوانند با یک تیر چند نشان بزنند.
هم رشد اقتصادی 
هم ایجاد اشتغال برای جوانان 
هم استقلال بیشتر در زمینه هایی تحریم شده و رشد علمی در این بخش 
و هم بی تاثیر کردن فشار سیاسی در زمینه انرژی هسته ایی

عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد

نکته ایی که در جا معمولا به عنوان نقطه ضعف مطرح میشود اینست که تولیدات داخلی از نظر کیفیت نتوانند مردم را راضی کرده و به استفاده از این محصولات ترقیب کند . باید توجه داشت که با حرکت مردم به سمت خرید از محصولات داخلی ، شرکت ها با توجه به رقابت پیش آمده خود به خود مجبور میشوند کیفیت محصولات را افزایش دهند که این هم خود یک پیشرفت اقتصادی محسوب میشود. پس ما وظیفه ی خودمون رو انجام بدیم و شرکت های داخلی هم وظیفه ی خود را . 
 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 تیر 1391    | توسط:    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()